Wycena szkód po wypadku w Niemczech – jak przebiega?
Wypadek drogowy może zdarzyć się każdemu kierowcy. Niestety prowadzenie pojazdów wiąże się z pewnym ryzykiem, którego nie da się uniknąć. Na szczęście przed przykrymi konsekwencjami finansowymi powstałymi na skutek takiego wypadku, może uchronić nas ubezpieczenie OC. Ten rodzaj ubezpieczenia w naszym kraju jest obowiązkowy, a jego brak wiąże się z wysoką grzywną. Ubezpieczenie OC wykupione na terenie naszego kraju działa również na terytorium innych państw należących do Unii Europejskiej. Jednym z krajów, w których polscy kierowcy często są uczestnikami wypadków, są Niemcy. Jak przebiega wycena szkód po wypadku w Niemczech? Jakie są możliwości wyceny? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.
Niemcy to kraj, w którym obowiązuje zasada swobody przepływu usług. Oznacza to, że każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo do korzystania z usług zaoferowanych w innym kraju członkowskim. Oznacza to również, że każdy obywatel UE ma prawo do wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie za szkody wyrządzone w wyniku wypadku drogowego. Jak przebiega wycena szkód po wypadku w Niemczech? Najpierw sprawdza się, czy poszkodowany ma prawo do odszkodowania. Jeżeli tak, to następnie ustalane jest wysokość odszkodowania. W tym celu wykorzystywane są przepisy niemieckiego prawa cywilnego. Odszkodowanie ustalane jest na podstawie konkretnych przepisów, które określają, ile poszkodowany może otrzymać w zależności od rodzaju szkody. W przypadku wypadku drogowego odszkodowanie ustalane jest na podstawie tzw. klasyfikacji szkód. Wyróżnia się cztery klasy szkód: – szkody na osobie, – szkody rzeczowe, – szkody na zdrowiu, – szkody majątkowe. Szkody na osobie to szkody, które powodują uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego. Wyróżnia się trzy rodzaje szkód na osobie: – szkody cielesne, – szkody psychiczne, – szkody rodzinne. Szkody rzeczowe to szkody, które powodują uszkodzenie, zniszczenie lub utratę rzeczy. Wyróżnia się pięć rodzajów szkód rzeczowych: – szkody na mieniu, – szkody na własności intelektualnej, – szkody na własności przemysłowej, – szkody na życiu, zdrowiu lub wolności, – szkody na środowisku. Szkody na zdrowiu to szkody, które powodują uszkodzenie, zniszczenie lub utratę zdrowia poszkodowanego. Wyróżnia się pięć rodzajów szkód na zdrowiu: – szkody na ciele, – szkody na zmysłach, – szkody na umyśle, – szkody na funkcjonowaniu organizmu, – szkody na płodności. Szkody majątkowe to szkody, które powodują uszkodzenie, zniszczenie lub utratę majątku poszkodowanego. Wyróżnia się pięć rodzajów szkód majątkowych: – szkody na mieniu, – szkody na własności intelektualnej, – szkody na własności przemysłowej, – szkody na życiu, zdrowiu lub wolności, – szkody na środowisku. Wycena szkód po wypadku w Niemczech odbywa się na podstawie przepisów niemieckiego prawa cywilnego. Odszkodowanie ustalane jest na podstawie konkretnych przepisów, które określają, ile poszkodowany może otrzymać w zależności od rodzaju szkody.
Wycena szkód po wypadku Niemcy – jakie istnieją możliwości?
Każdemu kierowcy, niezależnie od doświadczenia, może przydarzyć się kolizja drogowa w Niemczech. W takiej sytuacji należy mieć świadomość tego, że istnieją dwie możliwości wyceny szkód. Taką wycenę można przeprowadzić bezpośrednio na terytorium Niemiec lub dopiero po powrocie do kraju. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak zdecydowana większość kierowców decyduje się na dokonanie wyceny za granicą. Takie rozwiązanie jest w większości przypadków bardziej opłacalne dla uczestnika zdarzenia drogowego, ponieważ rzeczoznawca, który przeprowadza wycenę za granicą, sporządza kosztorys na podstawie stawek, które obowiązują w danym kraju.
Wypadek samochodowy Niemcy – wycena za granicą czy w Polsce?
Istnieją dwie możliwości wyceny szkód po wypadku w Niemczech. Większość osób decyduje się jednak na wycenę bezpośrednio na terytorium naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli jesteśmy uczestnikami zdarzenia drogowego w Niemczech, mamy prawo do wezwania niezależnego rzeczoznawcy, który za odpowiednią opłatą sporządzi wycenę. Warto zaznaczyć, że taka wycena odbywa się na podstawie niemieckich stawek, co stwarza szansę na uzyskanie wyższego odszkodowania.
Osoby, które nie znają języka obcego i wolą przeprowadzić darmową wycenę po powrocie do kraju, mogą skorzystać z usług rzeczoznawcy opłaconego przez firmę ubezpieczeniową. Takie rozwiązanie jednak wiąże się zazwyczaj z uzyskaniem niższego odszkodowania.