+49 160 3388333 / +48 600 920 920 BERLIN.Rzeczoznawca@gmail.com

Jak przebiega wycena szkód po wypadku w Niemczech?

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC, które można zaliczyć do grupy ubezpieczeń komunikacyjnych. Brak takiego ubezpieczenia skutkuje wysoką grzywną, która w przypadku starych, używanych samochodów może przekraczać wartość pojazdu. Warto zatem pamiętać o tym, aby po zarejestrowaniu samochodu wykupić polisę ubezpieczeniową. Takie ubezpieczenie ma za zadanie chronić przed przykrymi konsekwencjami finansowymi powstałymi na skutek wypadku drogowego. W sytuacji, w której jesteśmy sprawcami zdarzenia, ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania osobie pokrzywdzonej przez nas. Jeśli jesteśmy osobami pokrzywdzonymi na skutek zdarzenia drogowego, również możemy liczyć na takie odszkodowanie. Podobnie sytuacja wygląda w innych krajach, np. w Niemczech.

Wycena szkód po wypadku w Niemczech przebiega zgodnie z przepisami prawa niemieckiego. Zgodnie z art. 249 ustawy z dnia 23 kwietnia 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniach voluntary i funduszach gwarancyjnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 896 ze zm.), każdy z uczestników wypadku ma prawo do wyceny szkody. Wycena szkody po wypadku w Niemczech odbywa się za pomocą specjalistycznego oprogramowania, które umożliwia dokładną wycenę szkody.

Niestety, ale wypadki samochodowe w Niemczech zdarzają się dość często. Szczególnie niebezpieczne są autostrady, na których często dochodzi do wypadków. Kierowcy nie zawsze stosują się do przepisów, a często jazda po alkoholu jest przyczyną wypadków. Jeśli chcemy uniknąć wypadku samochodowego w Niemczech, powinniśmy stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby jechać zgodnie z przepisami i nie przekraczać dozwolonej prędkości. Ważne jest również to, żeby zawsze sprawdzać stan techniczny naszego samochodu i korzystać z dobrychj płynów hamulcowych. Pamiętajmy, że wypadek samochodowy w Niemczech może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jeśli do niego dojdzie, należy natychmiast zgłosić się na policję i uzyskać od niej dokument potwierdzający wypadek. Warto również zabrać ze sobą kopię polisy ubezpieczeniowej.

Wycena szkód po wypadku Niemcy – jakie są możliwości?

Kolizja drogowa w Niemczech może przytrafić się każdemu kierowcy, niezależnie od doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, że uczestnik zdarzenia drogowego ma dwie możliwości wyceny szkód. Pierwszą możliwością jest skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy, który za określoną opłatą sporządzi kosztorys, na podstawie którego ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.
Drugą opcją jest skorzystanie z usług darmowego rzeczoznawcy, opłaconego przez firmę, w której jesteśmy ubezpieczeni. Z takiej usługi można skorzystać dopiero po powrocie do kraju zamieszkania.

Wypadek samochodowy Niemcy – gdzie dokonać wyceny?

Wiele osób decyduje się na przeprowadzenie wyceny szkód na terytorium Niemiec. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Przede wszystkim, niezależny rzeczoznawca, który dokonuje wyceny szkód za granicą, sporządza kosztorys na podstawie stawek obowiązujących w danym kraju. Jak wiadomo, stawki w Niemczech są wyższe niż w Polsce, dzięki czemu uczestnik zdarzenia drogowego może liczyć na wyższe odszkodowanie.
Istnieje również możliwość skorzystania z usług darmowego rzeczoznawcy po powrocie do kraju zamieszkania, jednak najczęściej taka wycena jest znacznie mniej opłacalna dla pokrzywdzonego.

ZAPYTAJ