Wyceny szkód po wypadku
Jak przebiega wycena szkody po wypadku w Niemczech?
Codzienne przemieszczanie się samochodem niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jednym z nich jest ryzyko wypadku samochodowego, który najczęściej jest wynikiem zbyt brawurowej jazdy lub po prostu chwili nieuwagi.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy sprawcą czy też ofiarą takiego wypadku, pokrycie wszelkich szkód powstałych w wyniku takiego zdarzenia leży po stronie ubezpieczyciela, jeśli posiadamy ważne ubezpieczenie OC. W sytuacji, w której jesteśmy ofiarą takiego zdarzenia, możemy liczyć na odszkodowanie ze strony ubezpieczyciela, które wypłacane jest na podstawie wyceny sporządzanej przez rzeczoznawcę samochodowego, zatrudnianego najczęściej przez zakład ubezpieczeniowy. Wielu kierowców zastanawia się jednak, jak przebiega cały proces wyceny szkód, jeśli wypadek zdarzy się na terytorium Niemiec. Jest to pytanie, które często zadają sobie kierowcy odbywający częste podróże za zachodnią granicę naszego kraju.
Wypadek samochodowy w Niemczech – jak przebiega proces wyliczania szkód?
Wypadek samochodowy, który wydarzył się na terenie Niemiec to sytuacja, z której można wybrnąć na dwa sposoby. Pierwszą opcją jest dokonanie wyceny szkód po powrocie do Polski, korzystając z usług rzeczoznawcy samochodowego, opłaconego przez zakład ubezpieczeniowy. Taka wycena jest zupełnie bezpłatna, jednak należy pamiętać o tym, że rzeczoznawca zatrudniony przez ubezpieczyciela będzie starał się wykonać wycenę w taki sposób, aby była ona jak najkorzystniejsza dla firmy ubezpieczeniowej.
Drugą możliwością jest natomiast sporządzenie wyceny szkód na terytorium Niemiec, przy pomocy niezależnego, niemieckiego rzeczoznawcy. Na rynku istnieje wiele firm zrzeszających niezależnych rzeczoznawców, dlatego w razie wypadku należy skontaktować się z taką firmą. Wycena szkod po wypadku w Niemczech jest znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ szkoda z OC w Niemczech wyliczana jest w oparciu o wyższe, niemieckie stawki.
Wypadek samochodowy a wycena szkód w Polsce
Trudno wyobrazić sobie brak ważnego ubezpieczenia OC podczas wypadku samochodowego. Należy jednak pamiętać o tym, że w sytuacji, w której to my jesteśmy sprawcą wypadku, ubezpieczyciel pokrywa jedynie koszty związane z naprawą pojazdu ofiary. Odszkodowanie przysługuje nam jedynie w sytuacji, kiedy to my jesteśmy poszkodowani w wyniku zdarzenia drogowego. Aby otrzymać takie odszkodowanie, rzeczoznawca samochodowy powinien sporządzić raport techniczny oraz dokonać wyceny uszkodzonych elementów przy uwzględnieniu kosztów naprawy. Taka wycena na terenie Polski jest jednak mniej opłacalna niż ma to miejsce w przypadku wyceny na terenie Niemiec.