Wyceny szkód po wypadku
Ubezpieczenie komunikacyjne, nazywane inaczej ubezpieczeniem OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które powinien posiadać każdy właściciel samochodu. Przemieszczanie się bez ważnego ubezpieczenia OC grozi wysoką karą finansową oraz w przypadku zatrzymania przez policję, odebraniem dowodu rejestracyjnego. Ubezpieczenie OC jest niezwykle przydatne, ponieważ w razie wypadku drogowego, którego sprawcą jesteśmy, ubezpieczyciel pokrywa wszelkie koszty, które powstają w wyniku takiego zdarzenia. W przypadku, gdy nie jesteśmy sprawcami wypadku możemy również liczyć na odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela. Tak działa ubezpieczenie OC w naszym kraju. Wiele osób zastanawia się jednak, jak działa ubezpieczenie poza granicami naszego państwa. Jak przebiega wycena szkod po wypadku w Niemczech? Odpowiedź na to pytanie poznasz w tym artykule.
Wypadek samochodowy w Niemczech – jak przebiega wycena szkód?
Szkoda powypadkowa powstała na terytorium Niemiec może zostać wyceniona przez rzeczoznawcę zarówno na terenie sąsiadującego z nami kraju, jak również na terenie Polski. Miejsce wyceny szkód ma jednak ogromne znaczenie jeśli chodzi o wysokość wycenionej szkody. Zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wycena na terenie Niemiec, wykonana przez niemieckiego rzeczoznawcę. Wówczas szkoda z OC w Niemczech rozliczana jest w oparciu o niemieckie stawki.
Aby zlecić wycenę niemieckiemu rzeczoznawcy wystarczy skorzystać z usług firm, które zrzeszają niezależnych rzeczoznawców pochodzących z różnych krajów. Jeśli na terytorium Niemiec byliśmy ofiarami wypadku drogowego, wystarczy skontaktować się z taką firmą. Wówczas zostaniemy przekierowani w ręce niezależnego, niemieckiego rzeczoznawcy, który sporządzi raport techniczny w oparciu o wysokie, niemieckie stawki.
Dlaczego wycena szkod po wypadku w Niemczech opłaca się bardziej niż w naszym kraju?
Jeśli przytrafi nam się wypadek samochodowy w Niemczech, warto zająć się wyceną szkód przed powrotem do Polski. Decydując się na wycenę na terenie naszego kraju istnieje duże prawdopodobieństwo, że wycena nie będzie dla nas korzystna. Najczęściej rzeczoznawcy w naszym kraju pracują na zlecenie zakładów ubezpieczeniowych, w związku z czym wykonywane przez nich wyceny powinny być jak najkorzystniejsze dla ubezpieczyciela. Rzeczoznawca, który dokonuje wyceny na terenie Niemiec jest w pełni niezależny, a sama wycena odbywa się w oparciu o wysokie, niemieckie stawki. W takiej sytuacji może okazać się, że wycena w Niemczech będzie dla nas o wiele bardziej opłacalna.